Put od neugodnog mirisa stopala do popucalih kapilara uspješno može pratiti aromaterapija. Već se danas uvjerite u njezinu djelotvornost!
Želite li se dobro osjećati svaki put kada skinete cipele? Stopala je važno njegovati tijekom cijele godine stoga, ako dosad niste vodili računa o tome, vrijeme je za AROMAterapiju. Neugodan miris stopala promijenite u cvjetno-limunastu rapsodiju s nekoliko kapi eteričnog ulja geranija (Pelargonium graveolens) i nekoliko kapi eteričnog ulja limunske trave (Cymbopogon flexuosus) te utrljajte s nekoliko kapi biljnog ulja lješnjaka (navadena eterična ulja možete i nakapati u cipele 8 sati prije nego ih obučete).
Ljeti se javlja pojačano znojenje nogu što nekim osobama može predstavljati veliki problem. Tako su vlažna stopala podloga za razvoj gljivičnih infekcija između prstiju nogu, na tabanima kao i na noktima. Jedno od najčešćih kožnih oboljenja izazvano gljivicama je tzv. atletsko stopalo. Prema nekim podacima, čak 70 posto odrasle populacije barem se jednom u životu suoči s tim problemom, a učestaliji je kod ljudi čija se stopala pojačano znoje.
Atletsko stopalo naziv je za infekciju kože stopala čija je najčešća lokalizacija između prstiju (najčešće četvrtog i petog prsta), ali se može proširiti i na druge dijelove stopala, pa i na nokte. Sam naziv atletsko stopalo potječe iz sportskog svijeta jer je infekcija vrlo česta kod sportaša koji veći dio dana provode u zatvorenoj sportskoj obući, u kojoj se noge pojačano znoje, a sve to pogoduje razvoju infekcije. Infekcija dovodi do oštećenja kože na koju se dodatno mogu namnožiti bakterije, što pogoršava simptome i otežava ionako teško i dugotrajno liječenje. U tom slučaju valja posjetiti dermatologa, napraviti mikološku obradu i prema nalazu provoditi ciljanu terapiju antimikoticima. Ako se odlučite za aromaterapijsko tretiranje atletskog stopala onda neka među prvim odabirom bude eterično ulje palmarose (Cymbopogon martinii) koje snažno djeluje protiv raznih vrsta gljivica ali i pokazuje antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Palmarosa je je samonikla trava u Indiji, ulje dobiveno iz nje se ponekad naziva i “indijski geranij”, a indikacije kada se odabire ovo ulje su i cistitisi, infekcije urogenitalnog trakta, virusne dišne infekcije i njegu kože sklone aknama.
Ako vas muče kapilare bit će vam drago znati da je citrus limon (eterično ulje limuna) blagotvorno ulje koje olakšava protok krvi, smanjuje lomljivost kapilara te ih čini jačima. Aplikacija je dermalna a sugestija:
90 mL biljnog ulja lješnjaka (Corylus avellana)
100 kapi eteričnog ulje limuna (Citrus limon)
100 kapi eterično ulje čempresa (Cupressus sempervirens)
Dermalno mazati u tankom sloju 2 puta na dan – oprez: limun je fototoksičan pa se ne smije nanositi na koži barem 8 sati prije izlaganja UV zrakama (sunčanje, solarij), a i konzultacije s osobnim aromaterapeutom neće biti na odmet.
Eterično ulje čempresa djeluje kao limfotonik i venotonik te se najčešće koristi kod problema s venama, hemoroidima i kod otečenih nogu. Djeluje također na adenom prostate i kod upala prostate.
Eterično ulje limuna morate imati u svojoj aromaterapijskoj kućnoj ljekarni! Osim za kapilare, eterično ulje limuna dezinficira (difuzer) prostor u kojem boravite (smanjuje mogućnost širenja infekcija; bolesna osoba u kućanstvu!) i pomaže u smanjenju dišnih infekcija (pogotovo dječjih)…
Zanimljivo, eterično ulje limuna djeluje protiv vrsta Staphylococus i Streptococus i stimulira rad jetre (oleokapsule i melat).
Limun je pun života, priziva POZITIVNU energiju svojom svježinom, hladi, umiruje. Ulje se dobiva tiještenjem usplođa (kore) limuna (pazite da kupljeno eterično ulje bude organskog uzgoja; npr. “Oshadhi” ili “Florihana”); monoterpeni (limonena najviše), seskviterpeni, kumarini, karotenoidi su među glavnim kem. spojevima u ulju čiji naziv (“limun”) na arapskom označava naziv ploda. Tradicionalno se uzgaja u Italiji i ne sugerira se korištenje u velikoj dermalnoj dozi.
Japanska studija pokazala je da raspršen u zraku uvelike smanjuje pogreške prilikom rada za računalom (TIPFELERI), a na nervni sustav djeluje umirujuće i može svojom “visokom vibracijom” podignuti duh, smanjiti nervozu, pomaže pri lakom DONEŠENJU ODLUKA a da pritom ne preoptereti um (“Dragi, prekidamo!”) i smiruje one koji su preiscrpljeni. Aromaterapeut G. Mojay napominje da eterično ulje limuna pomaže OTVARANJU SRCA otklanjajući strahove od emocionalnog vezivanja i gubitka samog sebe u drugoj osobi (“Da, definitivno prekidamo!”).
Sugeriram da pročitate i nedavno objavljen tekst “Djelovanje i manipulacija mirisima, zavodničke mirisne kombinacije i kako potaknuti kupce da više troše“.
Saša Radulović, aromaterapeut i voditelj u “Anias de Moras”
http://www.anias-de-moras.com & http://www.facebook.com/aniasdemoras